top of page
Doctor and Patient

Grūtniecības pārtraukšana

ABORTI

Ja iestājusies nevēlama grūtniecība. Par grūtniecības pārtraukšanu, ir svarīgi pārdomāt esošo situāciju, atbildīgi pieņemt lēmumu.

Vispirms jādodas pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ārsts novērtēs vispārējo veselības stāvokli, apstiprinās, ka grūtniecība tiešām iestājusies, noteiks grūtniecības laiku un nozīmēs vairākas analīzes – asins analīzes sifilisa pārbaudei un rēzus faktora noteikšanai. Nepieciešamības gadījumā ārsts var nozīmēt papildu izmeklējumus. Ārsts uzrakstīs nosūtījumu uz aborta procedūru, kuru drīkst veikt ne ātrāk kā 72 stundas pēc vizītes pie ārsta. 

Sarunā ar ārstu centies noskaidrot visus Tevi interesējošos jautājumus! Ārsta pienākums ir uz- klausīt pacientu un atbildēt uz viņa jautājumiem, bet ārsts nevar zināt, kas Tev ir neskaidrs, ja Tu to nepajautā. Tāpēc nekautrējies un jautā droši! Sva- rīgi noskaidrot, kā tiks veikts aborts, kādus medi- kamentus lietos, kādi varētu būt sarežģījumi un to pazīmes pēc aborta. Uztraukumā bieži gadās aiz- mirst būtiskākās lietas, tādēļ derīgi jau pirms vizītes pārdomāt neskaidros jautājumus un uzrakstīt tos uz lapiņas, lai nekas nepaliek nepajautāts. 

Ja sievietei ir kāda neizārstēta dzimumorgānu infekcija un tiek veikts aborts, ievērojami palielinās sarežģījumu risks, kas ir biežākais cēlonis neauglībai pēc aborta. Ja Tev ir kādas sūdzības – nieze, neparas- ti izdalījumi, izsitumi dzimumorgānu rajonā, Tev vai partnerim tas noteikti jāpasaka ārstam! Arī tas, ja ir mainījušies partneri un nav lietots prezervatīvs, ārs- tam būtu jāzina. Ja agrāk esi slimojusi ar kādu sek- suāli transmisīvu infekciju, noteikti pasaki to ārstam! 

Ja Tu esi jaunāka par 16 gadiem, par grūtniecību noteikti pastāsti vecākiem vai aizbildņiem, no kuriem Tev jāsaņem rakstiska piekrišana aborta veikšanai. 

Lai arī šobrīd, kad apsver aborta veikšanu, Tev varētu būt grūti domāt par turpmāko izsargāšanos no grūtniecības, būtu svarīgi ar ārstu izrunāties par drošu un Tev piemērotu kontracepcijas metodi. 

 

MEDIKAMENTOZAIS ABORTS

 

Medikamentozs aborts ir veicams līdz 7. grūtniecības nedēļai. Šis aborta veids ir grūtniecības pārtraukšana ar farmakoloģiskiem preparātiem, tā norise atgādina spontānu grūtniecības pārtraukšanu ar asiņošanu no dzimumorgāniem un krampjveida sāpēm vēdera lejas daļā. Medikamentozs aborts norit bez anestēzijas, bet nepieciešamības gadījumā var tikt lietoti pretsāpju medikamenti.

Medikamentozs aborts kā alternatīva metode ķirurģiskai grūtniecības pārtraukšanai, tas rada sievietei izvēles iespējas, izvēloties grūtniecības pārtraukšanas veidu. Medikamentozā aborta priekšrocība ir augsta efektivitāte – līdz 98,6 %. Medikamentozs aborts dod iespēju novērst komplikāciju risku, kas varētu rasties ķirurģiskā aborta un anestēzijas laikā, ir arī samazināts augšupejošās infekcijas risks, jo medikamentozs aborts  netraumē mūsu “aizsargājošo sistēmu” – dzemdes kakla kanālu.

Nav nepieciešamas invazīvas metodes (injekcijas, ķirurģiskas manipulācijas), kuru laikā varētu pieaugt risks inficēties ar vīrusa hepatītu B, C, HIV. Netiek traumēts endometrijs, miometrijs un dzemdes kakls. Lietojot tabletes, process ir psiholoģiski vieglāks. Sievietēm bieži varētu būt bailes no ķirurģiskām manipulācijām. Medikamentozs aborts ir ar labu panesību. Lai pārliecinātos, ka ar tavu veselību viss ir kārtībā, noteikti apmeklē ārstu divas nedēļas pēc aborta.

Ārsts pārbaudīs, vai nav attīstījusies infekcija, kā arī pastāstīs, kā turpmāk rūpēties par savu reproduktīvo veselību. Izrunājies ar ārstu un izvēlies sev piemērotāko kontracepcijas metodi, lai droši izvairītos no atkārtotiem abortiem.

 

ABORTS VAKUUMA SŪKŅA PALĪDZĪBU

Līdz 12. nedēļai abortu var veikt ar ķirurģisko metodi. Tās laikā vispirms ar speciālu instrumentu palīdzību tiek paplašināta ieeja dzemdē (dzemdes kakls), tālāk augļa ola tiek atdalīta no dzemdes sie- niņas un izvadīta ārā, ar vakuuma sūkņa palīdzību – auglis tiek „izsūknēts”  lietojot īpašu, asu instrumentu (kireti), auglis tiek mehāniski atdalīts un izvadīts no dzemdes. 

Aborta laikā tiek lietota vietējā vai vispārējā atsāpināšana, operācijas laikā sāpes nav jūtamas. 

Lai pārliecinātos, ka ar tavu veselību viss ir kārtībā, noteikti apmeklē ārstu, kad iestāsies nākamās mēnešreizes, pēc aborta.

Ārsts pārbaudīs, vai nav attīstījusies infekcija, kā arī pastāstīs, kā turpmāk rūpēties par savu reproduktīvo veselību. Izrunājies ar ārstu un izvēlies sev piemērotāko kontracepcijas metodi, lai droši izvairītos no atkārtotiem abortiem.

Ministru kabineta noteikumi Nr.590 
Rīgā 2003.gada 28.oktobrī (prot. Nr.56 9.§)

 

Grūtniecības pārtraukšanas organizatoriskā kārtība

http://likumi.lv/ta/id/80585-grutniecibas-partrauksanas-organizatoriska-kartiba

 

​​

Veidlapa - vienošanās par medecīnisko abortu.

Lūdzu aizpildiet pirms došanās uz operāciju:

Ierodoties uz operāciju jāuzrāda negatīvu COVID-19 testa rezultātu

(derīgs 48 stundas no analīžu pārskata sastādīšanas brīža)

bottom of page